У третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки. Воно покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу. Свято є самобутнім і самодостатнім, воно не прив'язане до жодного державного чи релігійного.
Історія свята розпочалася у 2007 році із всеукраїнської акції «День української вишиванки», яку організувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету ім.. Ю.Федьковича Леся Воронюк. У перший рік свята вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.
Основна мета цього заходу полягає у збереженні українських цінностей та їх популяризації серед молоді та населення держави загалом. Свято не передбачає обов'язкових заходів, окрім одягання вишиванки. Хоча протягом всієї історії заходу з ініціативи студентів, школярів, громадських та культурних діячів проводяться концерти, хода, конкурси, вечорниці, ярмарки. Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно просто вчинку — просто одягнути вишиванку і піти в ній на роботу чи навчання. Разом з тим, така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість.
Керівництво Київської облдержадміністрації, усі керівники структурних підрозділів та працівники установи також долучилися до сьогоднішнього свята і прийшли на роботу у вишиванках, демонструючи у такий спосіб єдність у національних культурних традиціях і патріотизм.
|